Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
05.11.2011 23:44 - Научете повече за полимерните торбички – част 2
Автор: algeorg77 Категория: Други   
Прочетен: 353 Коментари: 0 Гласове:
0



Научете отговорите на често задавани въпроси за полимерните торбички, включени в обхвата и прилагането на Наредбата за определяне на реда и размера за заплащане на продуктова таксa1.Съставя ли се месечна справка – декларация, ако през предходния месец не са пуснати на пазара полимерни торбички?r
Да. Съставя се нулева месечна справка-декларация.r
2.Кой проверява за прилагането на наредбата ?r
Експертите от Регионалните инспекции по околна среда и води (РИОСВ) извършват проверка по изпълнението на разпоредбите на наредбата.r
3.Дистрибуторите на торбички попадат ли в обхвата на наредбата?r
В случай, че не бъде установен производителят или вносителят на полимерни торбички, задълженото лице е дистрибуторът.r
4.Какво ще проверяват контролните органи при проверка на място на задължените лица? r
- Заплатена ли е продуктовата такса от задължените лица в ПУДООС за торбички с дебелина до 15 микрона. Това се удостоверява чрез фактури за платена продуктова такса и копие от приложение 7а към Наредбата.r
- Издадени ли са първични счетоводни документи за извършените търговски операции от задължените лица и търговските обекти и фигурира ли в тях необходимата информация за : произход, брой, вид, дебелина, размер и тегло на пакет на полимерните торбички.r
- Попълва ли се ежемесечно месечна справка-декларация съгласно Приложение 13а към чл. 10а, ал. 1 на Наредбата от задължените лица;r
- Предлагат ли се на външния пазар торбички до 15 микрона и налични ли са документи, с които това да се удостовери.r
5.Какво ще проверяват контролните органи при проверка на място в търговските обекти, които използват полимерни торбички?r
- Предлагат ли се на клиентите торбички до 15 микрона.r
- В случай, че се предлагат такива – заплатена ли е продуктова такса за тях от лицето, което ги е пуснало на пазара.r
- Фигурира ли в първичните счетоводни документи за доставка на торбички следната информация:r
А) Фирма-доставчик / производителr
Б) Брой доставени торбичкиr
В) Вид на торбичката (материал)r
Г) Дебелина на торбичкитеr
Д) Размер на торбичкитеr
Е) Тегло на пакет торбичкиr
 r
6.Длъжен ли е производителят да заплати продуктова такса, в случай че осъществява износ на торбичките и не ги реализира на вътрешния пазар?r
Не. В случай, че производителят осъществява износ на торбички до 15 микрона  към контрагент извън територията на Р България, без посредник, трябва да предостави следните документи:r
- копие на фактура при изпращане от територията на страната към територията на друга държава- членка на ЕС, и/или износа, копие на фактура, проформа-фактура или друг равностоен документ, доказващи изпращането от територията на страната до територията на държава-членка на ЕС, или износа на съответните продукти;r
- международна товарителница.r
7.Как удостоверяват търговците, че са закупили и предлагат полимерни торбички до 15 микрона?r
В първичните счетоводни документи от доставчиците трябва да фигурира информация за производител/доставчик, брой, вид, дебелина, размер и тегло на пакет на торбичките.r
8.Заплаща ли се продуктова такса за торбичките над 15 микрона?r
Продуктова такса се заплаща за торбички с дебелина до 15 микрона. За торбички с дебелина над 15 микрона не се дължи продуктова такса.r
9.Нарушение ли е, ако търговци продават полимерни торбички под 15 микрона, макар и с различни размери на друга цена, различна от 15 стотинки, например по 5 ст. или 3 ст.?r
Продуктовата такса за торбичките се заплаща в Предприятието по управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) от лицата, които ги „пускат” на пазара, т.е. производители, вносители или дистрибутори (в случай, че не е известен вносителя или производителя). Торбичките достигат до крайния търговец на цена, в която е включена и продуктовата такса. Търговецът може да избере дали да продаде торбичката на клиента си и на каква цена, или да му я даде безплатно. В случай, че реши да я продаде, той трябва да калкулира торбичката отделно от  другата стока, т.е. клиента трябва да избере сам дали да закупи торбичката или да не я закупи. Търговецът няма право да включи стойността на торбичката  в цената на продукта.r
10.След като не се заплаща продуктова такса за торбички над 15 микрона, в магазините трябва ли да плащаме за тези торбички, които са видимо по-плътни и по-големи?r
За торбичките с дебелина над 15 микрона не се дължи продуктова такса от задължените лица, а търговеца сам решава на каква цена да ги предлага на клиентите си.r
11.Хартиените торбички са по-скъпи. Има ли за тях максимална цена?r
Цената на торбичките, които са извън обхвата на Наредбата за определяне на реда и размера за заплащане на продуктова такса за продукти, след употребата на които се образуват масово разпространени отпадъци (Обн. ДВ. бр.53 от 10 Юни 2008г., изм. ДВ. бр.29 от 8 Април 2011г.) се определя от производителите и търговците.

Източник: http://www.ecomedia.bg/business/latest-news/article/7386



Гласувай:
0
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: algeorg77
Категория: Други
Прочетен: 465642
Постинги: 1013
Коментари: 279
Гласове: 154
Архив
Календар
«  Май, 2018  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031